top of page

 

 

 

 

ЛІТОПИС ЖИТТЯ І ТВОРЧОСТІ

МИКОЛИ ХВИЛЬОВОГО

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

13 грудня 1893   Народився Микола Хвильовий (Фітільов) у селищі Тростянець  Охтирського повіту на Харківщині (тепер Сумська область) у родині вчителів.

   Закінчує початку школу в с. Калантаєв.

   Навчається у Богодухівській гімназії. З шостого класу виключений за участь у революційному гуртку. Пізніше складає іспит екстерном і одержує атестат.

     1904   Мати з батьком розлучаються. Микола залишається з мамою, взявши від батька невсипущий потяг до мандрів, полювання і неприкаяності, любов до літератури.

    Вимушений шукати роботу. Працював писарем у волосній управі, у поміщика в економії, мандрував по селах, підробляв на заводах, цегельнях, на шахтах Донбасу.

    1914-1915   Працював вантажником, підвожчиком, різноробочим, слюсарем.

    1916   Мобілізований до армії, перебував на фронті в 14 дивізії в Білорусії, де його обрали до дивізійної Ради солдатських депутатів.

    Служить на Волині, Галичині, проходить землями Польщі, Буковини, Румунії. Період повного духовного занепаду.

   1916   Потрапив у газову команду (бо знав добре хімію), включається в активну політичну боротьбу, веде агітацію проти війни.

   1917   Бере участь у боротьбі з денікінцями.

   1919   Розпочинає літературну діяльність, пишучи «агітки» для плакатів і газет. Виходить перший друкований твір – поезія «Я тепер покохав город».

   1921   Працює на заводах Харкова, веде політичну пропаганду, постійно стежить за розвитком нової літератури, багато читає, стає членом редколегії журналу «Червоний шлях».

  1921   З’являються у пресі поема «В електричний вік», збірки віршів «Молодість», «Досвітні симфонії», поки що недовершені.

 1922-1925   Виходить друком книжка новел та оповідань «Сині етюди», збірка «Осінь». Початок літературної дискусії, що переросла в політичну.

  1925   Хвильовий разом із Яловим та Досвітнім створюють літературну організацію ВАПЛІТЕ (Вільна академія пролетарської літератури), яка видає спочатку альманах, потім однойменний журнал.

  1926   Збірка літературних памфлетів «Думки проти течії», роман «Вальдшнепи», трактат «Україна чи Малоросія?»

  1926   Лист Й. Сталіна до Л. Кагановича з осудом поглядів Миколи Хвильового.

  1927-1930   Вихід «Творів у трьох томах».

  1933   Арешт Ялового. Поїздка в голодуючі села Полтавщини.

  13 травня 1933   Хвильовий збирає друзів на свій день народження, пише записку,з якої видно, що він залишається вірним ідеалам комунізму, й обриває своє життя пострілом з пістолета.                

bottom of page